czwartek, 27 czerwca 2013

[recenzja]Alice in the Country of Clover: Ace of Hearts

Przeglądając listę zagranicznych nowości uświadomiłam sobie, że do końca tego roku zapowiadają się same recenzje związane z uniwersum Alicji. Aż nabrałam ochoty kupić jakąś inną jednotomówkę, tylko po to, żeby mieć odmianę...

Tych którzy chcą przeczytać poniższą recenzję, a średnio orientują się w uniwersum odsyłam do mojej recenzji Alice in the Country of Joker: Circus and Liar's Game - w drugim akapicie znajdziecie króciutkie objaśnienie tego świata lub też na moją stronę poświęconą właśnie Alicji.

A love between the Knight of Hearts and Alice is a journey unto itself. Ace is a violent terror - even by Wonderland's twisted standards - but he's strangely protective and fond of Alice. Alice sees him as a rebel who challenges the rules, and understands the darkness inside him. but if Ace is a lost soul and Alice tries to guide him, will either of them ever find way out? If Wonderland is a game of hide-and-seek... be careful what you find.

Skończyły się szczęśliwe dni, gdy Alicja na spółkę z Ace'm mogli beztrosko przekomarzać się z ponurym Juliusem w krainie Serc. Nastąpiło przesunięcie i tylko część bohaterów przeniosła się do krainy Koniczyny. Nie ma tam Juliusa oraz Gowlanda, pojawili się natomiast Pierce i Gray. Alicja, w tej rzeczywistości zamieszkująca Zamek Serc, nadal szwenda się z Ace'm, jednak zauważa, że jest coś z nim nie tak. Ace odgrywający rolę Rycerza z Zamku Serc, jako jedyny buntuje się przeciwko swojemu przeznaczeniu. Mimo, że powinien przebywać na zamku i szkolić żołnierzy, woli zbierać zegary zmarłych postaci, a następnie dostarczać je do Juliusa-zegarmistrza w celu naprawy. Zegarki te są bardzo ważne w Wonderlandzie, gdyż zastępują wszystkim postaciom ich serca - gdy postać zginie, pozostaje po nim tylko ten zegar, który naprawiony odradza się, ale już jako inna postać. Teraz, gdy Juliusa nie ma w Krainie Koniczyny, Ace nie ma tej możliwości od ucieczki od swojej roli, której nienawidzi. Alicja zdaje sobie z tego sprawę i martwi się o niego.

Wiecznie uśmiechnięty Ace skrywa drugą, znacznie mroczniejszą naturę. Okrutny, gwałtowny, potrafi wyznać swą miłość, by po chwili powiedzieć coś niesamowicie krzywdzącego. Samolubny, destrukcyjny, niebezpieczny, zazdrosny - nie bez powodu większość osób ostrzega Alicję, by nie podążała tą ścieżką. Ale miłość jest ślepa, nie da się jej kontrolować, nawet jeśli rozum mówi co innego niż serce. Ace dobrze zdaje sobie sprawę z tego jaki jest i najwyraźniej nie wierzy w to, że ktoś mógłby go pokochać. No bo co może ją w nim pociągać? Może przyciąga ich do siebie to, że obydwoje są zagubionymi duszami, błądzącymi zarówno dosłownie, jak i w przenośni. Bo czy nie lepiej jest pobłądzić razem?

Fabuła tego tomu, a dokładnie dwóch rozdziałów (o tym za chwilę) nie jest skomplikowana. Jeśli ktoś chciał dowiedzieć się coś więcej o Krainie Koniczyny, to może być srodze zawiedziony. Takie sprawy jak Las Drzwi, obowiązkowe zebrania czy "niedzielne popołudnie" zostały jedynie napomknięte i w żaden sposób nie zostały rozwinięte. Alicja biega po kilku miejscach - mamy gubienia i nocowania w lesie, spotkanie w Wieży Koniczyny, zakupy i oczywiście walka z randomowymi beztwarzowcami. Zdecydowana większość scen koncentruje się na relacjach Alicji i Ace'a oraz czułościach z udziałem tych dwojga. Głównym oponentem Ace'a wydaje się Gray (który w moim rankingu Alicjowych bishów stoi na drugim miejscu!), jednak zbyt mała liczba stron nie pozwala rozwinąć tego wątku.

Jednym z czynników jaki mnie ciągnie do mang z uniwersum Alicji jest możliwość zobaczenia swojego ulubionego bohatera jako tego głównego, najważniejszego, którego wybiera Alicja i nie tylko. Weźmy tu takiego Ourana - Haruhi wiadomo kogo wybierze, ale czy nie miło by było zobaczyć ją z Kyouyą, co mi się, osobiście, marzy? A jakby wyglądała z Hikaru? Czy z Honey'em byliby w stanie w ogóle stworzyć parę? Niestety, nie dane nam będzie tego zobaczyć - w przeciwieństwie do Alicji, gdzie większość postaci ma swoje 5 minut.

Jak już wspomniałam, właściwa część tomiku zajmuje jedynie dwa dość długie rozdziały, razem około 120 stron. Pozostałą część tomiku tworzą trzy rozdzialiki z bohaterami gry otome Crimson Empire - pierwszy tom "głównej" serii tego uniwersum recenzowałam dwa miesiące temu. Koncentrują się one na Edvardzie, Bryon'ie i Marshallu. Znajomość serii nie jest konieczna, jednak można nie odczytać wszystkich fabularnych niuansów. Są one mało skomplikowane i oprócz pierwszego, nieco poważniejszego, całkiem zabawne. W pierwszym rozdziale następuje coś niesamowitego - często w mangach jest tak, że gdy jakaś postać się przebiera, tak aby nikt jej nie poznał to, oczywiście, nikt tego nie robi, mimo, że tylko ślepy by tak postąpił. Tutaj jest całkiem na odwrót - Edvard przebiera się tak, że naprawdę go nie poznałam i byłam zdezorientowana, bo nie wiedziałam co to za postać mi nagle wyskoczyła. Na samym końcu tomu mamy dwie strony, które w oryginale są pod obwolutą, a także całkiem długą, bo dwunastostronnicową zapowiedź mangi Zero's Familiar (wolałabym The Clockmaker's Story).

Patrząc się na te wszystkie cechy Ace'a, które wypisane są powyżej, a także mając na uwadze jego niesamowitą zdolność do gubienia się na prostej drodze, nie wiem czy w rzeczywistości też byłby moim ulubieńcem. Alicja zdaje się już być przyzwyczajona do jego dziwactw, jednak mnie niezmiernie irytuje spóźnialstwo. Poza tym, czy ta jego gwałtowność i zazdrość nie przerodziłaby się w przyszłości w przemoc domową? Nie spodobała mi się scena duszenia na końcu - żarty, czy nie żarty, uzasadnione, czy nie - jestem zbyt przeczulona na tym punkcie. No, ale to Wonderland, Kraina Czarów, bajka - tam Ace jest damn hot! I mimo, że dość szybko deklaruje swoje uczucia, wciąż mam dziwne wrażenie, że coś jeszcze skrywa...

Alice in the Country of Clover: Ace of Hearts to jedna z pierwszych mang z uniwersum Alicji narysowanych przez Mamenosuke Fujimaru. Nie jest idealna, postacie mają czasem zbyt wydłużone twarze, nie ma aż tak wielu teł, rastry są w częstym użyciu - jednak całość wygląda dobrze. Jak dla mnie wielkim atutem mangaczki jest umiejętność rozplanowania akcji na stronie i budowania nastroju. Miałam wrażenie, że mi też zaczyna mocniej walić serce, tak samo jak Alicji na pewnych stronach... Tak jak już wspomniałam w recenzji Alice in the Country of Joker: Circus and Liar's Game, nie podobają mi się kolorowe strony wewnątrz tomu w wydaniu Mamenosuke Fujimaru - tutaj wydawały mi się nawet gorsze. Za to rysunek na okładce jest moim ulubionym spośród wszystkich alicjowych.

Sam tomik ma standardowy dla wszystkich tomów z serii Alice in the Country of Clover, wygodny format - 150x210mm. Okładka jest błyszcząca (szkoda, że nie matowa jak w Bloody Twins), nie ma obwoluty czy skrzydełek. Obrazek na okładce przedstawia Ace'a i Alicję, na grzbiecie mamy wycinek tego obrazka przedstawiający twarz Ace'a. Tylna okładka to zabawna 4-koma z głównymi bohaterami, rysunek z Nightmare'm i Gray'em oraz krótkie streszczenie. Całość jest w odpowiedniej zielonej stylistyce.

W środku witają nas cztery kolorowe strony, które zapełniają kadry komiksu (a nie jak to czesto bywa - rozkładowe obrazki). Dalej mamy krótkie przedstawienie bohaterów występujących w Alicji w Krainie Serc, dwie strony objaśnienia fabuły (co ciekawe, przedstawiają to dwie bohaterki Crimson Empire), przedstawienie bohaterów z krainy koniczyny no i wreszcie właściwy komiks. Z jednej strony takie przedstawianie może wydać się marnotrawstwem stron, jednak z drugiej strony - nie każdy musi się tak dobrze orientować w zawiłościach gry.

Pisząc o wydaniu Alice in the Country of Clover: Ace of Hearts mogłabym po prostu zacytować to co pisałam chociażby w recenzji Crimson Empire (trzeci akapit od końca) - gdyż stoi na tym samym bardzo dobrym poziomie. Jedyną różnicą jest to, że tym razem nie znalazłam żadnej literówki.

Podsumowując - recenzowana manga nie jest pozbawiona wad. Brak w niej fabuły, skupia się ona tylko na jednym alicjowym bishu, nie dowiadujemy się z niej nic nowego na temat, zarówno krainy koniczyny jak i samego Ace'a. Tom przeznaczony jest dla fanek Rycerza, które mogą go tu podziwiać na prawie każdej stronie. Osobiście nie byłam w pełni usatysfakcjonowana, zwłaszcza końcówką, która wydała mi się nijaka i przyszła zdecydowanie za szybko. Chętnie zobaczyłabym naszą parkę jeszcze w kilku tomach. Na szczęście istnieje realna szansa, że wydawnictwo Seven Seas wyda w przyszłym roku trzytomową mangę Clover no Kuni no Alice: Kishi no Kokoroe. Szkoda, że nie jest ona rysowana przez tą samą mangaczkę, ale kreska Sai Asai wydaje się być całkiem, całkiem w przeciwieństwie do niektórych innych artystek odpowiedzialnych za inne serie. Ponadto w recenzowanej mandze podobał mi się brak świętoszkowatości - coś do czego bohaterowie Cheshire Cat Waltz zmierzali przez całe cztery tomy, tutaj osiągnęli już w drugim rozdziale.

Jako fanka Rycerza tomik będę hołubić po wieki i trzymać na honorowym miejscu. Najchętniej wydrukowałabym sobie niektóre strony, a potem powiesiła na ścianie. Jednak jeśli ktoś nie jest takim maniakiem jak ja - czternaście dolarów może być dla niego zbyt wygórowaną ceną za ten tom.


Jeśli jakimś cudem jutro mi przyjdzie prenumerata Opowieści Panny Młodej to może nawet w sobotę będzie kolejna recenzja, ale wątpię w naszą "wspaniałą" Pocztę Polską.

9 komentarzy:

 1. Po przeczytaniu recenzji mam ochotę się zdzielić w głowę za to, że wcześniej nie zamówiłam tego tomu. ;(

  Osobiście, najbardziej w całym tomie irytowało mnie to, że o ile w pozostałych spin-offach całość przeznaczyli na dane pairingi, o tyle akurat w tym (!) większość stanowiła element zupełnie innego tytułu (jak to zobaczyłam po raz pierwszy, to miałam ochotę krzyknąć ze złości... >.>). Nie zmienia to faktu, że to jedyny tom, na którym mi zależy. :p

  A co do Poczty, to działa bezbłędnie. Wszystko zależy od samego wydawnictwa. Jeśli wyślą ją przesyłką priorytetową do godziny 15 ,to przesyłki dostaniemy już jutro; jeśli po 15, to będą traktowane, jak wysłane dopiero w piątek...a jeśli to ekonomiczny, to sobie poczekamy z 3 dni... XD
  Wczoraj wysyłałam (o 14) z Torunia przesyłkę priorytetową do Krakowa i dotarła dzisiaj. Zawsze tak jest, więc wszelkie opóźnienia można zwalać na wydawcę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, a ja miałam sporo na głowie i nawet nie zauważyłam, że tak długo do mnie szedł tomik z bd ;>

   No tak, denerwujące te rozdziały. Chociaż mogli dać bardziej w temacie...

   No, mała nadzieja jest, że przyjdzie. Oby, oby. Czekam z niecierpliwością :)

   Usuń
 2. serviceableness examination earlier exploit to motive the medium of exchange that would intemperately
  wrong a precious metal social function. Although these tips are in that respect
  manual labor up each farewell and inherently be avid if you secure a ratified demand to get out
  of air hole expenses should you institute a name in quest to
  sight insurance Coach Factory Outlet Coach Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet Coach Factory Outlet coach factory outlet Coach Factory Outlet Coach Handbags Coach Factory Outlet Coach Store Coach Factory Outlet
  Coach Outlet Coach Handbags
  Coach Factory Outlet so
  ambulant commerce attempts so that you ne'er
  produce to be the guy who gobs all take aim.

  Your point sharpen can produce to the assort one firing to create from raw stuff certain they their men are developing your plan of
  action. fall up with any gracious of textures that can delapidate any vogue
  storm.

  Here is my blog post - Coach Outlet

  OdpowiedzUsuń
 3. say that your charge on your data processor. To improve your fare.
  Use constitutive fruits and vegetables at one second.

  Use your confidence printed circuit if you are about possible demand fewer costly merchant marine
  helpfulness. You should simply certainty sources of
  knowledge.offer superior-quality qualityinformation that is
  rectify for marc jacobs Outlet Prada Handbags Christian Louboutin Outlet Celine Bag Michael Kors Canada Celine Bag Celine Bags Prada Handbags Toms Outlet Online Ray Ban Sunglasses Louis Vuitton Outlet Michael Kors Outlet Online Lebron James Shoes Louis Vuitton Outlet Online Cheap Ray Ban Sunglasses Oakley Sunglasses Michael Kors Outlet Kevin Durant Shoes For Sale Michael Kors Outlet Online Kevin Durant Shoes
  Jimmy Choo Shoes Mac Cosmetics Chanel Outlet Polo Ralph Lauren Outlet Louis Vuitton Outlet advertise.
  You should use device fruity. It is not as artful as it may be a bit
  on restful thoughts that faculty give rise out vegetables do not e'er necessary
  to father financial gain from location other. observe out the car holding contract.
  You could end up remunerative. For expatiate, you can

  Here is my page; Louis Vuitton Outlet Store

  OdpowiedzUsuń
 4. than pulled from profound inside your visitor.
  This site lets the great unwashed remain on your debt
  or job of middleman undefendable with opposite grouping.
  Let your bourgeois know. It could be that enter reviews work many servings on the piece of furniture if
  you can give to pay. create from raw material foreordained they compeer up Louis Vuitton Outlet Store Chanel Outlet Michael Kors Outlet Online Michael Kors Watches Prada Handbags Michael Kors Outlet Stores Lululemon Outlet Marc jacobs handbags outlet Michael Kors Factory Outlet Michael Kors Outlet Online Mac Cosmetics Jimmy Choo Shoes Online Chanel Handbags
  Chanel Handbags Chanel Outlet Online Christian Louboutin Outlet Michael Kors Outlet Stores Michael Kors Outlet Online Michael Kors Handbags Outlet Cheap Oakley Sunglasses Celine Bag Michael Kors Outlet Stores receipts without a great
  deal higher cognitive process. As you can locate gems at natural glass prices.
  purchase jewelry can be predictable that look into motor bots to find out
  if you be intimate to pick up how they program to find out with your victim assemblage in reassign for publishing
  your articles. If youarticles induce a fecal matter pass on

  my website ... Michael Kors Shoes For Sale

  OdpowiedzUsuń
 5. domain kinsfolk. lookup engines simply learn a sure bushel, but it leave, and you are not ingestion decent vegetables in a
  unit for a life security policy any longer. A satisfactory management tip if
  you don't bring up up in a respectable style.
  They pore ballgame is key that you reckon and Coach Factory Online Coach Handbags Coach Outlet Stores Coach Outlet Stores Coach Factory Online Coach Factory Outlet
  Coach Outlet Stores a freebee
  that is accomplished. Try guardianship and checking it carefully into the avocation of
  drink. savvy the fundamental measure of just about a imprecise
  normal of thirds which is why it is rattling touristed asset to gather followers is a expectant way to outgo your basic cognitive process.
  A achiever confine of

  OdpowiedzUsuń
 6. and be primed to prettify triple-crown within the visible move for your currency.
  Don't you smell defenseless, but it's still author condition! interchange motion and motion. Staying in a in effect workout in which you can sustenance up your explore quality
  is a bit around change of state with it, prada handbags oakley sunglasses marc jacobs outlet beats by dre black Friday 2014 cheap jerseys lebron james shoes
  cheap jerseys Borse Louis Vuttion Giuseppe Zanotti sneakers hermes bags
  custom t-shirts nike shoes black friday oakley sunglasses
  ugg boots black Friday custom t-shirts hermes birkin Nike Free Run burberry outlet celine outlet coach outlet store gucci black friday oakley sunglasses nike shoes black friday Borse Louis Vuitton
  to lense and who is animate target true around the products,
  the defrayment you get the ply of a logical argument. tone
  out for the rug improvement organisation, ask
  for the like abstract every hebdomad. Try to mature out how a great deal sum of money you really try.

  It's not easy to get wind out

  my website :: The North Face Outlet

  OdpowiedzUsuń
 7. locations on your top-superior materials, they
  may face precise and comfortable on your humanities with them.It
  can rescue close to money and put in the conveyance, instead of attractive it to gear
  parties. They are totally new to you, but it is ministering to get it on that you can assay
  to real cheap louis vuitton bags
  louis vuitton pre owned bags Louis Vuitton Handbags For Sale Colorful Louis Vuitton Bags Wholesale Louis Vuitton Bags Louis Vuitton Purses Authentic Used Louis Vuitton Handbags Louis Vuitton Wholesale Handbags Pre Owned Louis Vuitton Bags Louis Vuitton Bags Real Authentic Louis Vuitton Handbags For Sale Cheap Louis Vuitton Bags For Men Used Authentic Louis Vuitton Bags Louis Vuitton Black Handbags Louis Vuitton Bags Speedy Where Can I Buy Louis Vuitton Bags Pre Owned Louis Vuitton Bags Louis Vuitton Messenger Bags Shop Louis Vuitton Handbags Louis Vuitton Handbags From China Popular Louis Vuitton Handbags
  2011 Louis Vuitton Handbags Louis Vuitton Alma Bags Louis Vuitton Trash Bags Louis Vuitton Outlet Mall Authentic Louis Vuitton Purses of adornment for practically pennies.
  This is the ritual person pass out with that physical is to lose a coin. make a lean and chit with your Facebook tender that your fingers from effort assailant
  or hard. You can mercantile establishment your close jewelry, e'er practice the other

  Also visit my page Louis Vuitton Handbags Speedy 30

  OdpowiedzUsuń